Vishay/Dale RNC55H3791BSRE6
RNC55H3791BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3791BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3791BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3791BSRE6
QUANTITY
RNC55H3791BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3791BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3791BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.79k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3791BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3791BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3791BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3791BSRE6
CONN INTERFACE MODULE HDR 50POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf