Vishay/Dale RNC55H3791FRRE6
RNC55H3791FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3791FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.79K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3791FRRE6.pdf
Availability of RNC55H3791FRRE6
QUANTITY
RNC55H3791FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3791FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3791FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.79k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3791FRRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3791FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3791FRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3791FRRE6
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V datasheet.pdf
FUSE MOD 300A 1000V BLADE datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LIGHT PIPE 6 ELEMENT datasheet.pdf
RES SMD 6.57KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
04+04 DIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf