Vishay/Dale RNC55H37R4FSRSL
RNC55H37R4FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H37R4FSRSL
Brief Description
RES 37.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H37R4FSRSL.pdf
Availability of RNC55H37R4FSRSL
QUANTITY
RNC55H37R4FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H37R4FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H37R4FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H37R4FSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H37R4FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H37R4FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H37R4FSRSL
RES SMD 665 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf