Vishay/Dale RNC55H3822FSB14
RNC55H3822FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3822FSB14
Brief Description
RES 38.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3822FSB14.pdf
Availability of RNC55H3822FSB14
QUANTITY
RNC55H3822FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3822FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3822FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3822FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3822FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3822FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3822FSB14
VARISTOR 56V 1KA CHASSIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 0204 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
INSERT MT-RJ PLUG TO 1.8MM CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 22POS 2MM R/A T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 2.8A TO92 datasheet.pdf
PINLESS VERT QKE HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf