Vishay/Dale RNC55H3830BSBSL
RNC55H3830BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3830BSBSL
Brief Description
RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3830BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3830BSBSL
QUANTITY
RNC55H3830BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3830BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3830BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3830BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3830BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3830BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3830BSBSL
LED GRN/YLW DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 5DB datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
500 TB PLU PLU 6-BEAM datasheet.pdf
IC SRAM 144MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
DATA-LOGGER PACK LIGHT/TEMP datasheet.pdf
CAP FILM 0.033 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf