Vishay/Dale RNC55H3830BSBSL
RNC55H3830BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3830BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3830BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3830BSBSL
QUANTITY
RNC55H3830BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3830BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3830BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3830BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3830BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3830BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3830BSBSL
FILTER LINE 16MH 0.6A TYPE 17N datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE MODULE 300V 60A ISOTOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 70MM datasheet.pdf
INSERT MALE 5POS PUSH IN LOCK datasheet.pdf
RES SMD 145 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
MICRO 21 F 12" YEL FLOAT datasheet.pdf