Vishay/Dale RNC55H3830BSRE6
RNC55H3830BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3830BSRE6
Brief Description
RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3830BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3830BSRE6
QUANTITY
RNC55H3830BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3830BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3830BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3830BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3830BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3830BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3830BSRE6
RES SMD 28K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
SLDSW 5A 0.5M NONE CABLE datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf