Vishay/Dale RNC55H3830FPB14
RNC55H3830FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3830FPB14
Brief Description
RES 383 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3830FPB14.pdf
Availability of RNC55H3830FPB14
QUANTITY
RNC55H3830FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3830FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3830FPB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3830FPB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3830FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3830FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H3830FPB14
RES SMD 11K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRGHT PIN datasheet.pdf
BOARD HMC742ALP5E 500-4000MHZ datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TUBE, BOTTOM datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM TACH 24VDC datasheet.pdf