Vishay/Dale RNC55H3831FMBSL
RNC55H3831FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3831FMBSL
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3831FMBSL.pdf
Availability of RNC55H3831FMBSL
QUANTITY
RNC55H3831FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3831FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3831FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3831FMBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3831FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3831FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H3831FMBSL
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 700V 6A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
FERRITE CHIP 19 OHM 1000MA 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 60A POLARPAK datasheet.pdf
VARISTOR 613V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC PWM CTRLR SYNC BUCK DL 48QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf