Vishay/Dale RNC55H3831FRR36
RNC55H3831FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3831FRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3831FRR36.pdf
Availability of RNC55H3831FRR36
QUANTITY
RNC55H3831FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3831FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3831FRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3831FRR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3831FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3831FRR36 Details Description
Related parts for RNC55H3831FRR36
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS STR datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
COVER CIRCULAR 1.54" ID 500PCS datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 40SGL 1.57MM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
AHC HIGH PIN COUNT SO-16 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf