Vishay/Dale RNC55H3831FRRSL
RNC55H3831FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3831FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3831FRRSL.pdf
Availability of RNC55H3831FRRSL
QUANTITY
RNC55H3831FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3831FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3831FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3831FRRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3831FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3831FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H3831FRRSL
RECTIFIER BRIDGE 2A 800V KBPM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC LOW DRIVERS/REC ENABLE 24SOIC datasheet.pdf
LAMP GREEN LED datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 60W datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
IC SW ANLG CMOS SPDT datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf