Vishay/Dale RNC55H3831FSRE6
RNC55H3831FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3831FSRE6
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3831FSRE6.pdf
Availability of RNC55H3831FSRE6
QUANTITY
RNC55H3831FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3831FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3831FSRE6
Standard Package1,000
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3831FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3831FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3831FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3831FSRE6
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 208CABGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT MODULE CIB 35A 1200V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf