Vishay/Dale RNC55H3832BSR36
RNC55H3832BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3832BSR36
Brief Description
RES 38.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3832BSR36.pdf
Availability of RNC55H3832BSR36
QUANTITY
RNC55H3832BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3832BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3832BSR36
Standard Package5,000
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3832BSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3832BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3832BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3832BSR36
IGBT MOD DUAL 1200V 75A H SER datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER DUAL 28TQFN datasheet.pdf
CONN DBL ROW HOLDER CT 8POS datasheet.pdf
RES SMD 106 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
TV 66C 66#22D PIN PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.1UF 50V 10% X8L 0603 datasheet.pdf