Vishay/Dale RNC55H3833FMB14
RNC55H3833FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3833FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3833FMB14.pdf
Availability of RNC55H3833FMB14
QUANTITY
RNC55H3833FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3833FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3833FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3833FMB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3833FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3833FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H3833FMB14
CONN PLUG CPC HSING 23-16 STD datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A2015S/H1505TR 3" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC PWM DUAL OUT 5BIT DAC 16SOIC datasheet.pdf
CONSPICUITY MARKING 1" RED/WHT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 4DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.11A 220 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf