Vishay/Dale RNC55H3841FSB14
RNC55H3841FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3841FSB14
Brief Description
RES 3.84K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3841FSB14.pdf
Availability of RNC55H3841FSB14
QUANTITY
RNC55H3841FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3841FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3841FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.84k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3841FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3841FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3841FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3841FSB14
DIODE VAR CAP 42PF 12V SOD-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MEMORY CARD MINISD 1GB datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 144MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf