Vishay/Dale RNC55H3880FSRE6
RNC55H3880FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3880FSRE6
Brief Description
RES 388 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3880FSRE6.pdf
Availability of RNC55H3880FSRE6
QUANTITY
RNC55H3880FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3880FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3880FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)388
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3880FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3880FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3880FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3880FSRE6
IDC CABLE - MSC10K/MC10M/MCF10K datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC DUAL PAIR/INVERTER 14SOIC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 18AWG GRY 500' datasheet.pdf
IC BUFFER ZD PLL SGL I/O 24-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
LPP 7.50/90/15 BK datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 27MH 0.8A TH datasheet.pdf
RES 150 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf