Vishay/Dale RNC55H38R3BSB14
RNC55H38R3BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H38R3BSB14
Brief Description
RES 38.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H38R3BSB14.pdf
Availability of RNC55H38R3BSB14
QUANTITY
RNC55H38R3BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H38R3BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H38R3BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H38R3BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H38R3BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H38R3BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H38R3BSB14
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 28POS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 2.0GHZ VCO 48LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER ZD 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 44POS datasheet.pdf