Vishay/Dale RNC55H3900DRB14
RNC55H3900DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3900DRB14
Brief Description
RES 390 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3900DRB14.pdf
Availability of RNC55H3900DRB14
QUANTITY
RNC55H3900DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3900DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3900DRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3900DRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3900DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3900DRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3900DRB14
CONN BUTT SHRINK 12-10 AWG datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR10B/AE10G/APK10B datasheet.pdf
CONN PIN HDR 10POS R/A TIN MMATE datasheet.pdf
FIXED IND 78UH 460MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 74 W/LIP datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
EMMTR ONLY PHOTO MINI S/V THRU datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 4POS 12' datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf