Vishay/Dale RNC55H3900DRB14
RNC55H3900DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3900DRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3900DRB14.pdf
Availability of RNC55H3900DRB14
QUANTITY
RNC55H3900DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3900DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3900DRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3900DRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3900DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3900DRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3900DRB14
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DAHT SOLIS FLAG 16-22AWG datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 6.19M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 511 OHM 1% 20W datasheet.pdf
23+23 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
SAFETY MAT 900X600MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
ACB 17C 17#16 SKT RECP WALL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 250MW SOD323 datasheet.pdf