Vishay/Dale RNC55H3921BRRSL
RNC55H3921BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3921BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3921BRRSL.pdf
Availability of RNC55H3921BRRSL
QUANTITY
RNC55H3921BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3921BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3921BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3921BRRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3921BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3921BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H3921BRRSL
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP-IN NAT 7.0" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/2W 0207 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
D-654XT BUTT SPLC BZD INS TAPE datasheet.pdf
RES 5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE STD REC 85A DO-5 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf