Vishay/Dale RNC55H3921FSR36
RNC55H3921FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3921FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3921FSR36.pdf
Availability of RNC55H3921FSR36
QUANTITY
RNC55H3921FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3921FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3921FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3921FSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3921FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3921FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3921FSR36
CAP MICA 390PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
HEATSHK 2.4MM ID 50MM L PRESCORE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 40VFQFN datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 22 CKT datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 65UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf