Vishay/Dale RNC55H3922BSB14
RNC55H3922BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3922BSB14
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3922BSB14.pdf
Availability of RNC55H3922BSB14
QUANTITY
RNC55H3922BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3922BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3922BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3922BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3922BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3922BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3922BSB14
FILTER POWER LINE EMI 20A SCREW datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY datasheet.pdf
ATTENUATOR 6 DB DC 18GHZ datasheet.pdf