Vishay/Dale RNC55H3922FMR36
RNC55H3922FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3922FMR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3922FMR36.pdf
Availability of RNC55H3922FMR36
QUANTITY
RNC55H3922FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3922FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3922FMR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3922FMR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3922FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3922FMR36 Details Description
Related parts for RNC55H3922FMR36
CONV DC/DC NIPOL 10A 1.2V VERT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 330 OHM 1608 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD BUFF 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP 56F 20% 2.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-56V 500MA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 2.5A 16TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf