Vishay/Dale RNC55H3923FRB14
RNC55H3923FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3923FRB14
Brief Description
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3923FRB14.pdf
Availability of RNC55H3923FRB14
QUANTITY
RNC55H3923FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3923FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3923FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3923FRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3923FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3923FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3923FRB14
RES SMD 26.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE 1400A 1000V 3FU/115 AR CU datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 28VC TSLP2-17 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 2KW 400V datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BREAK 24POS datasheet.pdf
IC MCU 16KB 4KB RAM 85LGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL datasheet.pdf