Vishay/Dale RNC55H3971BSRSL
RNC55H3971BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3971BSRSL
Brief Description
RES 3.97K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3971BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3971BSRSL
QUANTITY
RNC55H3971BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3971BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3971BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3971BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3971BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3971BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3971BSRSL
IC REG LDO ADJ 3A TO220 datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CABLE USB A-MALE TO MICRO B 1M datasheet.pdf
RES 1.55K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHIELD EXTRACTION TOOL 6 ROW datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 100MH 0.4A VER datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC NETWORK PLL SONET/SDH 80LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.05A 125 MOHM datasheet.pdf