Vishay/Dale RNC55H39R2BSRE6
RNC55H39R2BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H39R2BSRE6
Brief Description
RES 39.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H39R2BSRE6.pdf
Availability of RNC55H39R2BSRE6
QUANTITY
RNC55H39R2BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H39R2BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H39R2BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H39R2BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H39R2BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H39R2BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H39R2BSRE6
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 14TVSOP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf