Vishay/Dale RNC55H39R2FSRSL
RNC55H39R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H39R2FSRSL
Brief Description
RES 39.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H39R2FSRSL.pdf
Availability of RNC55H39R2FSRSL
QUANTITY
RNC55H39R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H39R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H39R2FSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H39R2FSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H39R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H39R2FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H39R2FSRSL
IDC CABLE-AKP64A/ AE64G / AKP64A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 7CHN 32-TQFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.3W DO41 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf