Vishay/Dale RNC55H4001BSB14
RNC55H4001BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4001BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4001BSB14.pdf
Availability of RNC55H4001BSB14
QUANTITY
RNC55H4001BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4001BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4001BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4001BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4001BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4001BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H4001BSB14
RES SMD 332K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf