Vishay/Dale RNC55H4001DRB14
RNC55H4001DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4001DRB14
Brief Description
RES 4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4001DRB14.pdf
Availability of RNC55H4001DRB14
QUANTITY
RNC55H4001DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4001DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4001DRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4001DRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4001DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4001DRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4001DRB14
SWITCH LINE CARD ACCESS 28-SOIC datasheet.pdf
CONN PIN 15POS UNIV M-N-L 2 GOLD datasheet.pdf
CONN OFP PIN RCPT .032/.046" DIA datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K SPI 8DIP datasheet.pdf
INDUCTOR CURR SENSE 20.0 MH T/H datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US 3 Lead datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 42POS datasheet.pdf