Vishay/Dale RNC55H4002FSB14
RNC55H4002FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4002FSB14
Brief Description
RES 40K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4002FSB14.pdf
Availability of RNC55H4002FSB14
QUANTITY
RNC55H4002FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4002FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4002FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4002FSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4002FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4002FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H4002FSB14
DUST COVER SHIELD D-SUB25 MALE datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.6A SOT89-5 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GR SN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf