Vishay/Dale RNC55H4020BRB14
RNC55H4020BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4020BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4020BRB14.pdf
Availability of RNC55H4020BRB14
QUANTITY
RNC55H4020BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4020BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4020BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4020BRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4020BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4020BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4020BRB14
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 38-TSSOP datasheet.pdf
LED 7-SEG .56 QUAD YEL CA MULT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
BEVEL ENTRY CLIP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 10ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf