Vishay/Dale RNC55H4020BSBSL
RNC55H4020BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4020BSBSL
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4020BSBSL.pdf
Availability of RNC55H4020BSBSL
QUANTITY
RNC55H4020BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4020BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4020BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4020BSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4020BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4020BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H4020BSBSL
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V datasheet.pdf
FILTER LINE 5.6MH 2.5A VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
USB TYPE A TO PIGTAIL 1.31M BLK datasheet.pdf
RES 164K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-12VOUT 3W datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2K OHM 5% 10W datasheet.pdf