Vishay/Dale RNC55H4021BRBSL
RNC55H4021BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4021BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4021BRBSL.pdf
Availability of RNC55H4021BRBSL
QUANTITY
RNC55H4021BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4021BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4021BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4021BRBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4021BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4021BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H4021BRBSL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1.3K OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TAB HSG 8POS BLACK 0.250 datasheet.pdf
MICRO-D 25POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf