Vishay/Dale RNC55H4021FRR36
RNC55H4021FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4021FRR36
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4021FRR36.pdf
Availability of RNC55H4021FRR36
QUANTITY
RNC55H4021FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4021FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H4021FRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4021FRR36
Related LinksRNC55H4, RNC55H4021FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4021FRR36 Details Description
Related parts for RNC55H4021FRR36
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LENS/HOLDER/TAPE FOR CREE MX6 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf