Vishay/Dale RNC55H4023FSBSL
RNC55H4023FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4023FSBSL
Brief Description
RES 402K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4023FSBSL.pdf
Availability of RNC55H4023FSBSL
QUANTITY
RNC55H4023FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4023FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4023FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4023FSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4023FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4023FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H4023FSBSL
CONN HEADER 10POS 5MM DUAL TIN datasheet.pdf
CONN HDI RCPT 225POS 3ROW R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC 1.5KA datasheet.pdf
IC FPGA 153 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 104VWM 176.4VC P600 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AC datasheet.pdf
MICRO 100C S 48" RBW JACKP datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC DO-214AC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf