Vishay/Dale RNC55H40R0BSB14
RNC55H40R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H40R0BSB14
Brief Description
RES 40 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H40R0BSB14.pdf
Availability of RNC55H40R0BSB14
QUANTITY
RNC55H40R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H40R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H40R0BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H40R0BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H40R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H40R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H40R0BSB14
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONN UMC RCPT STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
8300-14 TERMINATOR BASE & TRACK datasheet.pdf
VARISTOR 900V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-75VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 3V datasheet.pdf