Vishay/Dale RNC55H40R2BSB14
RNC55H40R2BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H40R2BSB14
Brief Description
RES 40.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H40R2BSB14.pdf
Availability of RNC55H40R2BSB14
QUANTITY
RNC55H40R2BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H40R2BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H40R2BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H40R2BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H40R2BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H40R2BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H40R2BSB14
SWITCH DETECTOR NO HORIZ SMD datasheet.pdf
Crystal 4.0320MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
RELAY POWER 16A 24V datasheet.pdf
R/A PF REC POWERBLADE datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 0.28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RSF 10 Z INTERFACE datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf