Vishay/Dale RNC55H4120BSRE6
RNC55H4120BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4120BSRE6
Brief Description
RES 412 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4120BSRE6.pdf
Availability of RNC55H4120BSRE6
QUANTITY
RNC55H4120BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4120BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4120BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4120BSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4120BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4120BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4120BSRE6
IC SUPERVISOR OD 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
HARDWARE NUT datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
100000UF 25V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf