Vishay/Dale RNC55H4122BRBSL
RNC55H4122BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4122BRBSL
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4122BRBSL.pdf
Availability of RNC55H4122BRBSL
QUANTITY
RNC55H4122BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4122BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4122BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4122BRBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4122BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4122BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H4122BRBSL
D-SUB CABLE - MMU37K/MC37G/X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 64MB datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS TIN datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TEMP-O-GIDES 14" 0.078 NYL RUST datasheet.pdf
IC DSC 64KB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DC/DC CONV 2W SMD SNG OUT datasheet.pdf