Vishay/Dale RNC55H4122BSRE6
RNC55H4122BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4122BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4122BSRE6.pdf
Availability of RNC55H4122BSRE6
QUANTITY
RNC55H4122BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4122BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4122BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4122BSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4122BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4122BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4122BSRE6
Crystal 24.0000MHz 50ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TAPE BOX SEALING 72MMX50M TAN datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
2.0MM WTB R/A HEADER 894010710 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
POT 1.75K OHM 300W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf