Vishay/Dale RNC55H4122FRRE6
RNC55H4122FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4122FRRE6
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4122FRRE6.pdf
Availability of RNC55H4122FRRE6
QUANTITY
RNC55H4122FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4122FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4122FRRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4122FRRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4122FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4122FRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4122FRRE6
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
4X - C4X CABLE ASSY 9M datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1200V 75A datasheet.pdf
TPUTTY 506 360CC CARTRIDGE datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 15 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
LOCKING LATCH datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf