Vishay/Dale RNC55H4171BSRE6
RNC55H4171BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4171BSRE6
Brief Description
RES 4.17K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4171BSRE6.pdf
Availability of RNC55H4171BSRE6
QUANTITY
RNC55H4171BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4171BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4171BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4171BSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4171BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4171BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4171BSRE6
IC REG LDO 3.3V/ADJ 1A 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf