Vishay/Dale RNC55H41R2BSRSL
RNC55H41R2BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H41R2BSRSL
Brief Description
RES 41.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H41R2BSRSL.pdf
Availability of RNC55H41R2BSRSL
QUANTITY
RNC55H41R2BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H41R2BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H41R2BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H41R2BSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H41R2BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H41R2BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H41R2BSRSL
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES WIREWOUND 680 OHM 7W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 2225 datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 5V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 821-902MHZ 1/4W BNX datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
SVGA VGA CABLE HD15 M/M 50' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf