Vishay/Dale RNC55H4220BRB14
RNC55H4220BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4220BRB14
Brief Description
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4220BRB14.pdf
Availability of RNC55H4220BRB14
QUANTITY
RNC55H4220BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4220BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4220BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4220BRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4220BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4220BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4220BRB14
CONN SIM CARD HINGED TYPE R/A datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 26.5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 220V datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 1DIG 0.3 TH datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf