Vishay/Dale RNC55H4221FSR36
RNC55H4221FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4221FSR36
Brief Description
RES 4.22K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4221FSR36.pdf
Availability of RNC55H4221FSR36
QUANTITY
RNC55H4221FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4221FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H4221FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4221FSR36
Related LinksRNC55H4, RNC55H4221FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4221FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H4221FSR36
ROUND SPACER #10 BRASS 1/2" datasheet.pdf
INDUCTOR 2.37MH COMMON MODE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY WP 200W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 300W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 30POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR ER-Q datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf