Vishay/Dale RNC55H4272BSRSL
RNC55H4272BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4272BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4272BSRSL.pdf
Availability of RNC55H4272BSRSL
QUANTITY
RNC55H4272BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4272BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4272BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4272BSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4272BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4272BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H4272BSRSL
IC DAC 8BIT V-OUT 16-DIP datasheet.pdf
MODULE RETENTION PENTIUM W/NUTS datasheet.pdf
SIDACTOR BI 170V 150A TO-92 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8DIP datasheet.pdf
CONN RP-SMA JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS R/A 1MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf