Vishay/Dale RNC55H4272BSRSL
RNC55H4272BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4272BSRSL
Brief Description
RES 42.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4272BSRSL.pdf
Availability of RNC55H4272BSRSL
QUANTITY
RNC55H4272BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4272BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4272BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4272BSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4272BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4272BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H4272BSRSL
CONN HEADR 18POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
LED PNL MT 7MM 12V CHROME YEL datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPADE TONG 12-10AWG #6 PIDG datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN IDC 16POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
BUZ 10.16/08/180F AG BK datasheet.pdf
RES SMD 79.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf