Vishay/Dale RNC55H42R7BRB14
RNC55H42R7BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H42R7BRB14
Brief Description
RES 42.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H42R7BRB14.pdf
Availability of RNC55H42R7BRB14
QUANTITY
RNC55H42R7BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H42R7BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H42R7BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H42R7BRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H42R7BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H42R7BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H42R7BRB14
ICL 25 OHM 25% 2.4A 13.97MM datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
ADM50S/AE50M/X datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SOP datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FILTER/COALESCER-REGULATOR datasheet.pdf
FIXED IND 6.0A SMT datasheet.pdf