Vishay/Dale RNC55H42R7BRB14
RNC55H42R7BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H42R7BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H42R7BRB14.pdf
Availability of RNC55H42R7BRB14
QUANTITY
RNC55H42R7BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H42R7BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H42R7BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H42R7BRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H42R7BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H42R7BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H42R7BRB14
CONN EDGECARD 16POS .100 WW datasheet.pdf