Vishay/Dale RNC55H42R7BSR36
RNC55H42R7BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H42R7BSR36
Brief Description
RES 42.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H42R7BSR36.pdf
Availability of RNC55H42R7BSR36
QUANTITY
RNC55H42R7BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H42R7BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H42R7BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H42R7BSR36
Related LinksRNC55H4, RNC55H42R7BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H42R7BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H42R7BSR36
SWITCH PB EMERGNCY STOP NON-ILLM datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX SGL 16SO datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 16-QFN datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO DIGIMESH 2.4GHZ 63MW datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf